Republika San Marino

San Marino (oficiálně: Republika San Marino, italsky zní plný název Serenissima Repubblica di San Marino - Nejvznešenější republika San Marino) je malý jihoevropský stát (podle počtu obyvatel 2. nejmenší evropský a 5. nejmenší na světě) ze všech stran obklopený Itálií. Leží v italském vnitrozemí, nedaleko turistického centra Rimini.

San Marino je pravděpodobně nejstarší stále existující republikou na světě. Bylo údajně založeno v roce 301 zkušeným budovatelem jménem Marinus (známým jako Svatý Marinus). Stalo se legální součástí Římské říše. San Marino je uzavřená enkláva v Itálii, na hranici mezi italskými regiony Emilia-Romagna a Marche. V jeho topografii dominuje Apeninské horské pásmo, a proto má poměrně drsný terén. Nejvyšší bodem země je hora - Monte Titano

Od r. 2008 bylo historické centrum samotného města, spolu s horou Monte Titano zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Turisty láká především historické centrum s četnými obchody a obchůdky, starobylé náměstí, obklopené vzácnými historickými budovami, kostely a zachovalé středověké domy - vše postaveno z kamene.


<